پيامبر صلى الله عليه و آله: بدانيد كه بهترين انسان ها كسانى هستند كه دير به خشم آيند و زود راضى شوند.

خشونت کلامی از درون می‌کُشد!

علیرغم اینکه خشونت کلامی یکی از شایع‌ترین انواع خشونت است، بسیاری هنوز بر این باورند که این نوع خشونت صدمه چندانی به افراد وارد نمی‌کند. یکی از عواملی که به این باور دامن می‌زند این است که خشونت کلامی برخلاف خشونت فیزیکی، آثار قابل مشاهده‌ای بر جای نمی‌گذارد.

افرادی که مورد خشونت فیزیکی واقع ‌می‌شوند، برای اثبات آنچه بر آنها رفته است می‌توانند با بازگو کردن سیر حوادث و اشاره به آثار خشونت مانند کبودی، جای زخم، شکستگی، سوختگی و ... حرفشان را اثبات نمایند. اما خشونت کلامی با آنکه می‌تواند از نظر احساسی و روانی، قربانی را کاملا ناتون کند، آثار بیرونی ملموسی به جا نمی‌گذارد. به همین دلیل هم نشان دادن تاثیر مخرب آن معمولا دشوار است.

هیچ کس به دلیل اینکه مورد تمسخر واقع شده و یا دشنام و توهین شنیده است به اورژانس بیمارستان مراجعه نمی‌کند. همین مسائل، گزارش خشونت کلامی به پلیس و سایر مراجع ذی‌صلاح را دشوارتر می‌کند. این قربانیان اثری از جای زخم بر بدنشان و یا هرگونه مدرک ملموس دیگری از خشونت ندارند که با استناد به آن بتوانند راهی برای جلوگیری از وقوع دوباره‌اش پیدا کنند. همه اینها علیرغم نتایج تحقیقات در زمینه تاثیرات مخرب و عمیق خشونت کلامی است. تحقیقات نشان می‌دهند که آزار و اذیت روانی باعث اضطراب، حملات عصبی و افکار خودکشی می‌شود. به علاوه، استرس ناشی از تحمل طولانی مدت آزار روانی باعث ابتلا به بیماری‌هایی چون آسم و فشار خون بالا می‌شود.

تاثیر بازی‌های کامپیوتری خشن بر روی روان کودکان

video-games

آیا کودکانی که بازیهای ویدیویی خشن انجام می دهند در معرض خطر افسردگی قرار دارند؟

در حالیکه توجه بسیاری بر روی رابطه بین بازیهای خشن ویدیویی و رفتارهای خشونت آمیز در کودکان معطوف شده است، مطالعات جدید نشان می دهد که رابطه معنا داری بین انجام بازیهای خشن ویدیویی و احتمال ابتلای بیشتر به افسردگی در کودکان وجود دارد. جزئیات بیشتر این مطالعه مهم در مجله Cyberpsychology behavior and social networkingوجود دارد.

دکتر سوسان تورتولرو از مرکز علوم سلامت دانشگاه تگزاس، دکتر سانتا مونیکا از دانشگاه آلاباما، مرکز پیشگیری و کنترل بیماریها، و بیمارستان بچه های بوستون، گزارش دادند که علائم و نشانه های افسردگی در میان کودکان پایه سوم از سه شهر مختلف امریکا که روزانه بیشتر از 2 ساعت بازیهای خشن رایانه ای انجام می دهند در مقایسه با کودکانی که میانگین انجام بازیهای رایانه ای در آنها روزانه به کمتر از 2 ساعت می رسد به طور قابل ملاحظه ای بالاتر است. این مطالعه بر روی پسران از نژادهای مختلف انجام شد و نتایج آن در مقاله ” Daily Violent Video Game playing and Depression in Preadolescent Youth”موجود است.

یکی از نقاط قوت این مقاله این است که در سطح بسیار وسیع انجام شده است و نمونه های انتخاب شده از بین نژادهای مختلف بوده اند.

خشونت

تعريف خشونت
 معمولاً خشونت با مفهوم پرخاشگري به كار برده مي شود و در تعريف پرخاشگري آمده است اعمال خصمانه اي كه از روي عمد صورت مي گيرد و به افراد و اشياء آسيب مي رساند. در تعريفي ديگر خشونت پديده جديدي نيست اما به علت بعد گسترده آن به تازگي مورد بررسي قرار گرفته است و اين بررسي ها نشان داده كه خشونت در درون خانواده از دو جهت تأثيرگذار است: شخصي و اجتماعي. در جنبه شخصي، قرباني خشونت آسيب بدني مي بيند، تحقير مي شود. شخص خشونت ديده اگر كودك باشد، تا آخر عمر بقاياي آثار خشونت با او همراه است.
 از بعد اجتماعي نيز خشونتهاي خانوادگي نوعي بي اعتمادي نسبت به افراد به وجود مي آورد. به طور كلي خشونت پديده اي است كه به مذهب ، به طبقه اجتماعي و سطح سواد كمتر ارتباط دارد. تظاهرات خشونتي با شرايط اجتماعي كه روز به روز رو به خشونت مي رود، نمود پيدا مي كند.
 آسيب شناسان و جامعه شناسان اجتماعي عمده اختلافات خانوادگي را حول محور مسائل اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ناموسي تقسيم مي كنند.

نتیجه تصویری برای خشونت

بقيه در ادامه مطلب

خشونت در محل کار

در دنیا کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که هنگام جر و بحث‌های داغ جملات ناخوشایند و تهدیدآمیزی به زبان نیاورد؛ سخنانی که فرد واقعا قصد ندارد عملی کند. مانند زمانی که والدینی، فرزندشان را به تنبیه‌های سخت تهدید می‌کنند یا مردان و زنانی که همسران شان را به جدایی تهدید می‌کنند.

این نوع خشونت‌ها معمولا در خانواده‌ها دیده می‌شود اما اگر این خشونت به محل کار وارد شود چه شکلی پیدا می‌کند؟

ایمنی محل کار یکی از موضوعاتی است که اهمیت ویژه‌ای دارد و بیشتر سازمان‌ها و واحدهای کاری به این مقوله توجه نشان داده و سیاست‌هایی برای برقراری امنیت در محل کار در نظر می‌گیرند. یکی از مواردی که ایمنی محل کار را به خطر می‌اندازد، رفتارهای خشن از سوی دیگران چه کلامی و چه فیزیکی است. متاسفانه با تمام تلاش‌هایی که از سوی سازمان‌ها ـ بویژه هنگام استخدام متقاضیان کار ـ انجام می‌شود بازهم موارد بسیاری از خشونت در محل کار، چه از سوی کارمندان و چه مدیران، مشاهده می‌شود و این موضوع به یک معضل رو به رشد جهانی تبدیل شده است. خشونت در محل کار روی اعتبار و شان میلیون‌ها نفر در سراسر جهان اثر منفی گذاشته است و منبع مهمی در نابرابری، تبعیض و کشمکش در واحدهای کاری محسوب می‌شود. این نوع خشونت علاوه بر ممانعت از موفقیت‌های فردی، جامعه را نیز از پیشرفت بازمی دارد.

 

خشونت خانگی فقط کتک نیست

تصویر خشونت خانگی فقط کتک نیست

اگر گرفتار خشونت خانگی هستید و می‌خواهید به این وضع پایان دهید باید ابتدا علائم یک ارتباط بد و ناسالم را تشخیص دهید و با تصدیق وضع بحرانی‌تان از کارشناسان کمک بخواهید.

همه مردم لایق زندگی خوب و براساس احترام هستند و نباید در ترس از صدمه دیدن از شریک زندگی یا خانواده روزگار بگذرانند. اگر شما یا فردی از آشنایان‌تان گرفتار چنین وضعی هستید، هرگز این خشونت را تحمل نکنید و به آن پایان دهید.

خشونت خانگی اغلب زمانی رخ می‌دهد که یک فرد در رابطه خود با دیگری سعی دارد او را کنترل کرده و زیر سلطه خود بگیرد و این کار را با روش‌های مختلف و اغلب همراه با خشونت فیزیکی انجام می‌دهد. بدرفتاری و خشونت خانگی فقط یک هدف را دنبال می‌کند: به‌دست آوردن تمام کنترل فرد دیگر. کسی که چنین خشونتی را اعمال می‌کند هرگز رفتاری منصفانه ندارد و همیشه از حربه سرزنش کردن، ترساندن، احساس گناه دادن و تهدید استفاده و هر کاری می‌کند که طرف مقابل را از پا انداخته و بر او مسلط شود.

خشونت خانگی برای هر کسی بدون توجه به جنسیت، نژاد، قوم، سن، سطح درآمد یا عوامل دیگر ممکن است رخ دهد و زنان و مردان و کودکان هریک می‌توانند قربانیان چنین خشونتی باشند.

با رفتارهای خشن و خشونت ها چه کنیم؟

برخورد درست با رفتارهای خشن

رفتارهای خشن و برخوردهای خشونت امیز با همسر و همکاران این روزها یکی از پایه های ثابت مشکلات رفتاری و اجتماعی است که بایستی با راه و روشی درست با آن رفتار و مقابله کرد. حتما شما هم بارها شاهد دعوای رانندگان بر سر مسافر در خیابان ها بوده اید و یا شنیده اید که زنان و یا دختران به دلیل رفتار خشونت امیز مردان راهی بیمارستان شده اند.

از نزاع های آشکار تا کارمند ساده ای که از ترس آبروی فردی و خانوادگی و رفتار خشک و خشن مدیران، گزارشی از رفتار ناشایست همکارش در محیط اداری ارائه نمی کند، در لایه های پنهان جامعه انواع خشونت های جسمی و عاطفی را رقم می زند.

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان هوای چهارمحال و بختیاری برفی بود، با این شرایط یاد حرف های یک جامعه شناس افتادم که می گفت، توپوگرافی از دلایل خشونت است، حرفی که یک مقام مسئول از سازمان ملل نیز آن را تایید کرد و گفت، یکی از عوامل خشونت در چهارمحال و بختیاری نبود رطوبت کافی و خشکی آب و هوا، ویژگی های اقلیمی منطقه و معماری شهری است.

نتیجه تصویری برای خشونت

بقيه در ادامه مطلب

بررسی تاثیر خشونت رفتاری والدین بر رفتار فرزندان

خشونت یک رفتار دفاعی آموختنی است که در کودک برای مقابله با خطر یا تهدید بروز می کند. این رفتار دفاعی برای کودک امکان مقابله با خطر یا فرار از خطر را به وجود می آورد. خشونت زاییده دنیای مدرن و صنعتی امروز نیست ودر تمام اعصار وجود داشته است ولی ممکن است تظاهرات آن در بین کودکان از دوره‌ای به دوره دیگر و یا از جامعه‌ای به جامعه دیگر متفاوت باشد. پسرها نیز پرخاشگرتر از دخترها هستند. پسرها معمولا بیش از دخترها خشونت بدنی و لفظی دارند، به خصوص وقتی که به آنان حمله می‌شود یا کسی مزاحم کارهایشان می‌شود، تلافی می‌کنند.

نتیجه تصویری برای خشونت

زمانی كه خانواده به عنوان پایه اساسی یك جامعه مطرح می شود و ادعا بر این است كه فرد در این نهاد، احساس امنیت و آرامش می كند، وجود خشونت باعث از میان رفتن همه این پیش زمینه ها می شود.جامعه شناسان معتقدند “خشونت در خانواده” تعریف مشخصی ندارد و تنها موارد ضرب و جرح را جزو خشونت می دانند. در صورتی كه بسیاری از خشونت ها با اینكه فیزیكی نیستند از لحاظ روانی مخرب و خرد كننده اند. به طوری كه در تحقیقی عنوان شده است كه بیشترین مورد همسر آزاری، آزار روحی و روانی، ضرب و شتم و برخورد فیزیكی است و بیش از 60 درصد زنان كم محلی و بیش از 30 در صد نیز از تحقیر و سرزنش یاد كرده اند.

 

شاید بارزترین نشانه های وقوع خشونت در یك خانواده نسبت به كودكان باشد. هر چند، خشونت بحثی است كه باید آن را با فرهنگ و آداب و رسوم هر جامعه سنجید، اما نباید فراموش كرد رفتارهای خشونت آمیز به ظاهر ملایم نسبت به كودكان مثل پس گردنی یا پشت دست زدن، می تواند بر اثر زمان به موارد خشن تر تبدیل شود.خشونت نسبت به كودكان، در میان همه اقشار اجتماعی دیده می شود و محدود به خانواده خاصی نیست اما شدت و حدت اعمال خشونت می تواند در هر خانواده متفاوت باشد. خانواده هایی كه تنبیه بدنی را در مورد فرزندانشان مؤثر می دانند، به این امر واقف نیستند كه نوعی تعارض غیر قابل جایگزین میان خود و فرزندانشان پایه ریزی می كنند، تعارضی كه علت اصلی آن تنبیه بدنی است. چنین والدینی كه كوچكترین اشتباه را از سوی فرزندان غیر قابل بخشش می دانند و كارهای مثبت فرزند را نادیده می پندارند و بدون تشویق، از كنارش می گذرند باعث می شوند كه كودك با قهر و كینه نسبت به خشونت والدین بزرگ شود. البته باید توجه داشت اعمال خشونت پدر و مادر نسبت به كودك با هم تفاوت دارد. پدر معمولاً برای نظارت رفتار كودك، او را تنبیه می كند اما مادر به دلیل خواسته ها و تقاضای زیاد كودك خشونت می ورزد. نتایج آخرین تحقیقات نشان داده است، زنان شاغل كمتر از زنان خانه دار فرزند خود را تنبیه می كنند و احتمالاً علت آن است كه زنان شاغل با مسئولیت های خارج از خانه و دور بودن از كودك، از همراهی یكنواخت كودكشان و توقعات بی شمار او آزادند و در ساعت های اندكی كه با كودك به سر می برند ملایمت بیشتری نسبت به او نشان می دهند.