پيامبر صلى الله عليه و آله: بدانيد كه بهترين انسان ها كسانى هستند كه دير به خشم آيند و زود راضى شوند.

خشونت خانوادگى از منظر قرآن

در اين نوشتار خشونت خانوادگى به عنوان يكى از بحران‏هاى خانوادگى به بحث و بررسى گذاشته شده است. نويسنده پس از آنكه خشونت خانوادگى در ايران را گزارش مى‏كند. از تعريف خشونت و پيشينه آن، خشونت خانوادگى دريك خانواده هسته‏اى، خشونت گرايان و قربانيان و نيز انواع خشونت همچون خشونت جسمى، روحى و روانى و مالى با توجه به آيات وحى سخن مى‏گويد.
حسادت، باورهاى ناروا، مشكلات اقتصادى، بيمارى، بدآموزى، بدگمانى، كبر و خودبينى، حب دنيا، شهوت، خستگى، از عوامل اصلى خشونت در آيات وحى معرفى شده‏اند.
والدين در مديريت خشم بايد نيكو رفتارى كنند. روحيه اعضاى خانواده زا بشناسند، از قربانى خشونت حمايت كنند و با خشونت‏گر برخورد كنند و ايجاد مهر و محبت در ميان اعضاى خانواده نمايند.
تغيير وضعيت جسمى، سكوت، گوش دادن به سخنان خشونت‏گرا، توجه به آثار خشونت و وضو گرفتن از راههاى كنترل خشم شناخته مى‏شود. از سويى ديگر حكومت‏ها با وضع برخى قوانين و مقررات مى‏توانند در راستاى كنترال خشم قدم بردارند.

نتیجه تصویری برای خشونت خانوادگى از منظر قرآن

خشونت خوشونت مي آورد!

خشونت ، خشونت مي آورد

تاثیر بازی‌های کامپیوتری خشن بر روی روان کودکان

video-games

آیا کودکانی که بازیهای ویدیویی خشن انجام می دهند در معرض خطر افسردگی قرار دارند؟

در حالیکه توجه بسیاری بر روی رابطه بین بازیهای خشن ویدیویی و رفتارهای خشونت آمیز در کودکان معطوف شده است، مطالعات جدید نشان می دهد که رابطه معنا داری بین انجام بازیهای خشن ویدیویی و احتمال ابتلای بیشتر به افسردگی در کودکان وجود دارد. جزئیات بیشتر این مطالعه مهم در مجله Cyberpsychology behavior and social networkingوجود دارد.

دکتر سوسان تورتولرو از مرکز علوم سلامت دانشگاه تگزاس، دکتر سانتا مونیکا از دانشگاه آلاباما، مرکز پیشگیری و کنترل بیماریها، و بیمارستان بچه های بوستون، گزارش دادند که علائم و نشانه های افسردگی در میان کودکان پایه سوم از سه شهر مختلف امریکا که روزانه بیشتر از 2 ساعت بازیهای خشن رایانه ای انجام می دهند در مقایسه با کودکانی که میانگین انجام بازیهای رایانه ای در آنها روزانه به کمتر از 2 ساعت می رسد به طور قابل ملاحظه ای بالاتر است. این مطالعه بر روی پسران از نژادهای مختلف انجام شد و نتایج آن در مقاله ” Daily Violent Video Game playing and Depression in Preadolescent Youth”موجود است.

یکی از نقاط قوت این مقاله این است که در سطح بسیار وسیع انجام شده است و نمونه های انتخاب شده از بین نژادهای مختلف بوده اند.

خشونت خانگی فقط کتک نیست

تصویر خشونت خانگی فقط کتک نیست

اگر گرفتار خشونت خانگی هستید و می‌خواهید به این وضع پایان دهید باید ابتدا علائم یک ارتباط بد و ناسالم را تشخیص دهید و با تصدیق وضع بحرانی‌تان از کارشناسان کمک بخواهید.

همه مردم لایق زندگی خوب و براساس احترام هستند و نباید در ترس از صدمه دیدن از شریک زندگی یا خانواده روزگار بگذرانند. اگر شما یا فردی از آشنایان‌تان گرفتار چنین وضعی هستید، هرگز این خشونت را تحمل نکنید و به آن پایان دهید.

خشونت خانگی اغلب زمانی رخ می‌دهد که یک فرد در رابطه خود با دیگری سعی دارد او را کنترل کرده و زیر سلطه خود بگیرد و این کار را با روش‌های مختلف و اغلب همراه با خشونت فیزیکی انجام می‌دهد. بدرفتاری و خشونت خانگی فقط یک هدف را دنبال می‌کند: به‌دست آوردن تمام کنترل فرد دیگر. کسی که چنین خشونتی را اعمال می‌کند هرگز رفتاری منصفانه ندارد و همیشه از حربه سرزنش کردن، ترساندن، احساس گناه دادن و تهدید استفاده و هر کاری می‌کند که طرف مقابل را از پا انداخته و بر او مسلط شود.

خشونت خانگی برای هر کسی بدون توجه به جنسیت، نژاد، قوم، سن، سطح درآمد یا عوامل دیگر ممکن است رخ دهد و زنان و مردان و کودکان هریک می‌توانند قربانیان چنین خشونتی باشند.