پيامبر صلى الله عليه و آله: بدانيد كه بهترين انسان ها كسانى هستند كه دير به خشم آيند و زود راضى شوند.

كنترل خشم و عصبانیت نوجوان

وره نوجوانی مصادف با دوره طغیان و سرکشی است. یکی از رفتارهای نوجوان پرخاشگری، مخالفت، ایستادگی و مقاومت در برابر مسائل اطراف می باشد که با توجه به این امر یکی از بارزترین رفتار نوجوان، عصبانیت و خشونت است. علت عصبانیت نوجوان چیست؟ چه راهكارهایی برای كنترل خشم نوجوان وجود دارد؟

 

کنترل خشم و عصبانیت و اداره آن در محیط خانواده

قبل از هر چیز باید بدانید که بین «خشم» و «خشونت» تفاوت مهمی وجود دارد و آن این است که  «خشم» یک احساس و «خشونت» یک عمل است. بنابراین می توان «احساس خشم» را پیش از آنکه به «عمل خشونت» تبدیل شود با تکنیکهایی کنترل و نهایتاً برطرف کرد. بنابراین هنگام احساس خشم می توانید:

۱) کاری که به آن مشغول هستید را رها کرده، محل را ترک کنید، قدری راه بروید، و آنقدر خارج از آن مکان بمانید تا احساس خشم در شما برطرف شود...

کنترل خشم,کنترل خشم دکتر هلاکویی,کنترل خشم کودکان,کنترل خشم در نوجوانان,کنترل خشم از دیدگاه اسلام,کنترل خشم در اسلام,کنترل خشم و عصبانیت,کنترل خشم ppt,کنترل خشم در قرآن,کنترل خشم در محیط کار,روانشناسی خشونت
      ۲) برای این دور شدن از محل در جهت زایل کردن احساس خشم، از قبل میان خود و نزدیکانتان - همسر و غیره - آمادگی ایجاد کنید. برای این کار، در زمانی که همه چیز عادی است و هیچ یک خشمگین نیستید، درباره فایده ای که «متوقف کردن عصبانیت و ترک محل به صورت موقت و به اصطلاح Time out» دارد صحبت کنید و به توافق برسید. با هم قرار بگذارید که هر موقع یکی از طرفین جمله « من باید بروم و تایم اوت بگیرم» یا جملاتی از این قبیل را گفت، هر دوی شما برای مدتی از هم کناره بگیرید. در این باره حتماً از قبل با هم قرار بگذارید که زمان جدا بودن چه مدت خواهدبود، یکساعت ، دوساعت و... سپس درپایان این مدت حتماً دوباره به نزد هم برگردید.
۳) پس از این مدت جداماندن و بازگشتن اگر هر دو یا یکی از طرفین هنوز برخود مسلط نشده و به Time out احتیاج داشت دوباره از یکدیگر Time out بگیرند.

بقيه در ادامه مطلب

پيام مشاور

نتیجه تصویری برای كنترل خشم

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

همه ما می دانیم که نوجوانی دوره ای است که تمام احساسات به گونه ای اغراق آمیز خود را نشان می دهند و دلیل بالا بودن جرایم در میان نوجوانان نیز به همین موضوع بازمی گردد. جدا از جرایم، پدرها و مادر ها هم از خشم فرزندان نوجوان خود همواره ناراضی هستند. برای همین نوجوان شاد راه هایی را به مخاطبان خود ارائه می دهد تا بتوانند از موقعیت های حساس نجات پیدا می کنند.

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

۱٫یک لحظه صبر کن

هرگاه خشمگین شدی قبل از هر واکنشی یک لحظه صبر کن و از هر آنچه تو را عصبانی می کند فاصله بگیر. برای اینکه اعصابت آرام شود می توانی یک نفس عمیق بکشی اگر این هم به نتیجه ای نرسید از هر چه تو را عصبانی و یا ناراحت می کند سریعا فاصله بگیر و از یک تا ده بشمار.

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

۲٫احساسش کن

این کاملا طبیعی است که تو عصبانی شوی هر آدمی ممکن است در زندگی این احساس را تجربه کند اما باید بداند که چگونه آن را کنترل و یا مهار کند. به هرحال عصبانیت یکی از حس هایی است که ممکن است نمود فیزیکی پیدا می کند. یعنی دل درد و پادرد بگیری این کاملا طبیعی است این درد را بپذیر و منتظر باش تا کاهش بیابد.

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

۳٫نفس عمیق بکش

به هنگام عصبانیت ممکن است قلبت تندتر بزند برای مواجه با این موقعیت باید نفس عمیق بکشی. شاید نفس عمیق برای کنترل خشم راهکاری قطعی نباشد اما بدون شک در کاهش آن حداقل با ایجاد فاصله زمانی کمک می کند.

نفس عمیق به این صورت است که شش خود را با اکسیژن موجود در فضا پر می کنی و تا سه می شماری و بعد از آن هوا را رها می کنی و به بیرون پس می زنی. تا زمانی که اعصابت آرام شود به انجام این کار ادامه بده.

۴٫افکار آرام کننده

اگر نفس عمیق کشیدن فایده ای نداشت راه های بسیاری وجود دارد که می توانی امتحان کنی. یکی از آن راه ها این است که موقعیتی را که در گذشته بسیار خوشحال بودی را پیش خود تصور کنی و با یادآوری آن به آرامش فکری برسی.

به عنوان مثال؛ خانه را تصور کن؛ محلی که همیشه در آن آرامش داری. آن قدر به تصور کردن آن ادامه بده تا آرامش خود را به دست بیاوری و خشمت کاهش بیابد.

۵٫مثبت اندیش

پس از اینکه کمی خشمت کاهش یافت برای اینکه به طور سالم از مرحله خشم عبور کنی باید نگاه منفی خودت را به مثبت تغییر دهی. با خودت خلوت کن و در خصوص موقعیتی که با آن درگیر هستی صحبت کن و سعی کن نکات مثبت آن موقعیت را پیدا کنی.

به عنوان مثال؛ وقتی با یک رهگذر درگیری لفظی پیدا می کنی با خودت فکر کن که چقدر خوشحالی که او فقط یک رهگذر بود و تو مجبور نیستی هر روز او را ببینی و یا اینکه چقدر خوب که ماجرا به درگیری فیزیکی ختم نشد.

۶٫احساست را درمیان بگذار

همیشه صحبت کردن با کسی که به او اعتماد داری می تواند در آرام شدن کمک کند. به هرحال دوست ها هم در نوع خود دسته بندی های مختلفی دارند زمانی که می خواهی فقط با یکی صحبت کنی تا به آرامش برسی باید فردی با ویژگی های خاص آن موقعیت را انتخاب کنی. به عنوان مثال؛ تو نباید با دوست تندمزاجت به هنگام عصبانیت به صحبت بنشینی چون او تو را خشمگین تر می کند و حتی ممکن است تو را در این مسیر همراهی کند و هر دو به دردسر بیفتید.

۷٫بخش طنزآلود ماجرا را پیدا کن

پس از اینکه از اوج ماجرا گذشت و تو توانستی از مراحل سخت کنترل خشم عبور کنی حالا می توانی از زوایای دیگری به ماجرا نگاه کنی و حتی طنز ماجرا را پیدا کنی. در جروبحث ها همیشه می توان نکات خنده داری پیدا کرد که به درد تعریف کردن در دورهمی های دوستانه می خورند در این موقعیت ها همیشه داشتن یک دوست طناز بسیار به کار می آید.

چگونگی ایستادگی در برابر خشونت

نتیجه تصویری برای ايستادگي در برابر خشونت

معمولاً خشونت با مفهوم پرخاشگري به كار برده مي شود و در تعريف پرخاشگري آمده است اعمال خصمانه اي كه از روي عمد صورت مي گيرد و به افراد و اشياء آسيب مي رساند. در تعريفي ديگر خشونت پديده جديدي نيست اما به علت بعد گسترده آن به تازگي مورد بررسي قرار گرفته است و اين بررسي ها نشان داده كه خشونت در درون خانواده از دو جهت تأثيرگذار است: شخصي و اجتماعي. در جنبه شخصي، قرباني خشونت آسيب بدني مي بيند، تحقير مي شود. شخص خشونت ديده اگر كودك باشد، تا آخر عمر بقاياي آثار خشونت با او همراه است.

با رفتارهای خشن و خشونت ها چه کنیم؟

برخورد درست با رفتارهای خشن

رفتارهای خشن و برخوردهای خشونت امیز با همسر و همکاران این روزها یکی از پایه های ثابت مشکلات رفتاری و اجتماعی است که بایستی با راه و روشی درست با آن رفتار و مقابله کرد. حتما شما هم بارها شاهد دعوای رانندگان بر سر مسافر در خیابان ها بوده اید و یا شنیده اید که زنان و یا دختران به دلیل رفتار خشونت امیز مردان راهی بیمارستان شده اند.

از نزاع های آشکار تا کارمند ساده ای که از ترس آبروی فردی و خانوادگی و رفتار خشک و خشن مدیران، گزارشی از رفتار ناشایست همکارش در محیط اداری ارائه نمی کند، در لایه های پنهان جامعه انواع خشونت های جسمی و عاطفی را رقم می زند.

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان هوای چهارمحال و بختیاری برفی بود، با این شرایط یاد حرف های یک جامعه شناس افتادم که می گفت، توپوگرافی از دلایل خشونت است، حرفی که یک مقام مسئول از سازمان ملل نیز آن را تایید کرد و گفت، یکی از عوامل خشونت در چهارمحال و بختیاری نبود رطوبت کافی و خشکی آب و هوا، ویژگی های اقلیمی منطقه و معماری شهری است.

نتیجه تصویری برای خشونت

بقيه در ادامه مطلب