پيامبر صلى الله عليه و آله: بدانيد كه بهترين انسان ها كسانى هستند كه دير به خشم آيند و زود راضى شوند.

خشونت کلامی از درون می‌کُشد!
۹۵/۰۹/۲۳ ۰۳:۴۵:۰۷

علیرغم اینکه خشونت کلامی یکی از شایع‌ترین انواع خشونت است، بسیاری هنوز بر این باورند که این نوع خشونت صدمه چندانی به افراد وارد نمی‌کند. یکی از عواملی که به این باور دامن می‌زند این است که خشونت کلامی برخلاف خشونت فیزیکی، آثار قابل مشاهده‌ای بر جای نمی‌گذارد.

افرادی که مورد خشونت فیزیکی واقع ‌می‌شوند، برای اثبات آنچه بر آنها رفته است می‌توانند با بازگو کردن سیر حوادث و اشاره به آثار خشونت مانند کبودی، جای زخم، شکستگی، سوختگی و ... حرفشان را اثبات نمایند. اما خشونت کلامی با آنکه می‌تواند از نظر احساسی و روانی، قربانی را کاملا ناتون کند، آثار بیرونی ملموسی به جا نمی‌گذارد. به همین دلیل هم نشان دادن تاثیر مخرب آن معمولا دشوار است.

هیچ کس به دلیل اینکه مورد تمسخر واقع شده و یا دشنام و توهین شنیده است به اورژانس بیمارستان مراجعه نمی‌کند. همین مسائل، گزارش خشونت کلامی به پلیس و سایر مراجع ذی‌صلاح را دشوارتر می‌کند. این قربانیان اثری از جای زخم بر بدنشان و یا هرگونه مدرک ملموس دیگری از خشونت ندارند که با استناد به آن بتوانند راهی برای جلوگیری از وقوع دوباره‌اش پیدا کنند. همه اینها علیرغم نتایج تحقیقات در زمینه تاثیرات مخرب و عمیق خشونت کلامی است. تحقیقات نشان می‌دهند که آزار و اذیت روانی باعث اضطراب، حملات عصبی و افکار خودکشی می‌شود. به علاوه، استرس ناشی از تحمل طولانی مدت آزار روانی باعث ابتلا به بیماری‌هایی چون آسم و فشار خون بالا می‌شود.